Hazánkban a felnőttek 97%-a fogyókúrázik vagy már rendelkezik fogyókúrás tapasztalatokkal – derült ki a Kutatócentrum reprezentatív kutatásából, ami a táplálkozás, sport és a fogyókúra számos tényezőjére terjedt ki. Nagyon sokan fogyókúráznak, mégis túlsúlyos vagy kórosan elhízott a felnőtt lakosság 67%-a. Vajon miért?



A Kutatócentrum idén márciusban végzett felméréséből kiderül: szinte minden magyar fogyókúrázott már valamikor, vagy rendelkezik fogyókúrával kapcsolatos ismeretekkel. Legtöbben a testmozgásban hisznek: 91% nyilatkozott úgy, hogy ez mindenképp szükséges a súlyvesztéshez. Ennek ellenére – egy uniós felmérés szerint – csupán a magyarok 15%-a sportol rendszeresen. Legtöbben arra hivatkoznak, hogy nagyon nehéz beilleszteni a rendszeres mozgást a mindennapokba.


A válaszadók 72%-a szerint hatékonyak a fogyókúrás készítmények is, de nem önmagukban, hanem csak diéta és mozgás mellett. A megkérdezettek 30%-a jobban bízik a patikákban is kapható termékekben. A szakmai vélemények szerint egy-egy jól kiválasztott, klinikai háttérrel alátámasztott fogyókúrás termék segítheti, gyorsíthatja a súlyvesztési folyamatát.


A felmérésben szereplők 80%-a úgy gondolja, hogy fontos odafigyelni az étkezés mennyiségére, választékára, a hizlaló összetevők helyettesítésére egészségesebb, alacsonyabb kalóriatartalmú reform-élelmiszerekkel. Azonban csak 18% nyilatkozott úgy, hogy a gyakorlatban is igyekszik megvalósítani az egészségesebb táplálkozást.


A felnőttek többsége túlsúlyos, ennek hátterében pedig kifejezetten a helytelen táplálkozás áll! Akinek sok-sok kilogrammtól kell megszabadulnia, nem elég általánosságban odafigyelnie a táplálkozásra, ténylegesen diétáznia kell csökkentett energiatartalmú élelmiszerek fogyasztásával. A legnagyobb problémát az életmód- és táplálkozás-reform gyors feladása, a kitartás hiánya jelenti.


Tudjuk, hogy az energiacsökkentésnek is vannak határai, illetve fehérjére, zsírokra és szénhidrátokra is szüksége van szervezetünknek, de nem mindegy, hogy mennyit, milyen formában és mikor. Érdemes ezért a személyre szabott étrend kialakításához dietetikussal is konzultálni.




Tippek a sikeres fogyáshoz

- A felhasznált kalóriához, azaz a napi energiaszükséglethez képest fogyasszunk 500-700 kcal-val kevesebbet, hogy negatív energiamérleg alakuljon ki hosszabb távra.

- Étkezzünk naponta 5-6-szor kis mennyiséget: legalább 3-szor magas rosttartalmú zöldséget, 2-szer friss gyümölcsöt, az ételeket sütés helyett inkább pároljuk.

- Helyettesítsük a cukros üdítőket, hozzáadott cukrot tartalmazó gyümölcsleveket energiamentes italokkal, tiszta vízzel.

- Édességek fogyasztását korlátozzuk heti 1 alkalomra, akkor is válasszunk alacsony szénhidráttartalmú joghurtos, túrós, gyümölcsös finomságokat.

- Édesítéshez cukor helyett energiában szegény, természetes édesítőket használjunk!

- Fehér liszt helyett válasszunk teljes kiőrlésű liszteket, magliszteket, kókuszlisztet. Dúsítsuk ételeinket korpafélékkel, fehér helyett barnarizst, burgonya helyett pedig próbáljuk ki a csicsókát, s fedezzük fel az olajos magvakat is.

- Szoktassuk rá családunkat is az egészségesebb ételekre!

- Heti háromszor mozogjunk legalább egy órát vagy akár ötször 30 percet, például sétáljunk, lépcsőzzünk, ússzunk, tornázzunk.

- Ne feledjük: az egészséges ütemű fogyás hetente 0.5-1 kg!


Forrás: paramedica.hu

Györki Niké

dietetikus