Negyven felett egyre többen panaszkodnak a fájó nyak-, váll-, derék-, térd- vagy ujjízületek miatt, sőt a porckopás egyre több fiatalt is érint. Íme, néhány hatékony tipp a fájdalom csillapítására.

Hatalmas terhelésnek kitett ízületeink gyakran már csak a fájdalom jelentkezésével adnak hírt létezésükről. Az ízületi fájdalmaknak számos oka lehet, ilyen például a sérülés, gyulladás, fertőzés, az autoimmun betegség és a porckopás. A fájdalom ráadásul kisugározhat egyik testrészből a másikba, így sokszor nem könnyű megállapítani, melyik ízületből indul ki.


Az artrózis (ízületi porckopás) az ízületeket érintő egyik leggyakoribb probléma, melynek során az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik. A porckopás általában lassan alakul ki, és bár egyes esetekben nem okoz tüneteket, leggyakrabban fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal is jár, de ízületi merevség, duzzanat, esetleg deformitások kialakulásához is vezethet. A panaszok terhelést követően vagy az időjárás változásakor is fokozódhatnak.


Az orvostudomány pillanatnyilag nem tudja megszüntetni a porckopás kialakulásának okát, de az érintetteknek jó hír, hogy a fájdalom jelentősen csökkenthető, és az ízület mozgásképessége javítható.


Egyes esetekben a legfőbb cél, hogy ne hagyjuk szenvedni a pácienst, ilyenkor jönnek szóba a gyors és hatékony szteroid injekciók, de csakis nagy körültekintéssel!


Azoknak, akik tartós megoldásra vágynak és nem szeretnének fájdalomcsillapítókon élni, érdemes kipróbálniuk az alternatív lehetőségeket. Ilyen lehet például a lökéshullám terápia, az ízületbe adott hialuronsav injekció vagy a Bemer terápia.


Azok a mozgásszervi betegségek, amelyek nem igényelnek elsődlegesen orvosi ellátást, eredményesen enyhíthetők gyógytornával, testmozgással, mértékletes sporttal.


1. Ússzunk, tekerjünk!

Ízületi kopás esetén különösen fontos mozogni, de csak tehermentesített formában. Optimális lehet például az úszás, különösen a hát- és gyorsúszás. A mellúszás azért nem ajánlott, mert enyhén csavarja a térdízületen belüli szalagokat. Csípőízületi problémák esetén azonban kifejezetten jót tesz a mellúszás a széles ívű lábtempó miatt, amely megelőzheti a később kialakuló ízületi zsugorodásokat.

Csípőízületi kopásos betegeknél ideális megoldás lehet még a kerékpár vagy a szobabicikli, ha sikerül deréktámaszos, enyhén hátradöntött ülésben tekernünk. Fontos, hogy ne görnyedjünk előre a kormányhoz, így nem terheljük a derekat. Térdízületi kopás esetén azonban a lejtőn felfelé és az ellenállással szembeni tekeréssel és a futással is óvatosan kell bánni!


2. Puha talajon gyalogoljunk!

Legyünk óvatosak a mindennapi, kemény talajon történő gyaloglással, mert idővel elkoptathatja a térdízületet!


3. Óvatosan az ugrálással!

Az ütközéssel, rázkódással és hirtelen irányváltoztatással járó, intenzív mozgásformák (például labdajátékok), valamint az ugrálós edzések, a különböző aerobikfajták csakis egészséges ízületű embereknek ajánlottak. Jó hatású lehet viszont a gyógytorna, a tai csi és a mediball .


4. Válasszunk megfelelő cipőt!

Meghatározó a kényelmes, párnázott, esetleg gördülő talpas cipő, szandál viselete, főleg alsó végtagi vagy gerinc-artrózis esetén.


5. „Olajozzuk” belülről is az ízületeket!

A hialuronsav az a természetesen is előforduló molekula, mely „megolajozza” az ízületet és tompítja a felszínét ért lökéseket. Ha hialuronsavas gélt injektálunk az ízületi résbe, az csökkenti az ízületi folyadék belső súrlódását, tehát elősegíti a csúszást, visszaállítja az ízület kenését és lökéscsillapítását, ami a fájdalom enyhüléséhez vezet. A felhasznált anyag egy átlátszó zselé, amely nagy koncentrációban tartalmaz hialuronsavat.


6. Étkezzünk okosan!

Az artrózis kezelésére nincs meghatározott diéta, de a zöldségre, gyümölcsre, teljes kiőrlésű gabonára épülő táplálkozás, az állati fehérjék korlátozása javítja az ízületek állapotát. Kurkuma és halolaj, valamint porcpótló anyagok rendszerese szedése szintén lassíthatja a folyamatot.


7. Adjuk le a súlyfelesleget!

Mivel önmagában a túlsúly is okozhat ízületi problémákat, fájdalmakat, érdemes az egészséges határok között tartani a testtömeg-indexünket.


Dr. Páll Zoltán

traumatológus, sebész, sportorvos

fajdalomkozpont.hu

Forrás: Paramedica.hu