Kásának nevezzük a keményítőben gazdag magokból (általában gabonákból), vízben vagy tejben főzött ételt. Zab-, árpa-, hajdina-, köles-, és kukoricakása mind-mind évszázadok óta rendszeresen kerülnek az asztalunkra. Sajnos a rizs, krumpli és tészta megjelenésével egy időre háttérbe szorultak, de mostanában gyakrabban elfoglalják méltó helyüket az asztalunkon.



Zabkása, a legnépszerűbb



Az angol reggeli elhagyhatatlan része a zabkása (porridge), amelyet sokféleképp készítenek a szigetország különböző tájékain. Egyvalami azonban közös ezekben: a krémessé főzött zab, édesen vagy sósan, elegendő energiát ad egész délelőttre.

Elkészítése: 

Fejenként egy fél bögre aprószemű zabpelyhet felteszünk annyi vízben főni, hogy egy ujjal ellepje.  Egy csipet sót teszünk hozzá, és gyakori kavargatás mellett, az elfőtt víz pótlásával, addig főzzük, amíg krémes lesz. Feltétként szirupot (agavé vagy juhar), fahéjat, kompótot ajánlunk, illetve szezonális friss gyümölcsöket.

Biolin tipp:

Tejben is lehet főzni a zabkását, úgy krémesebb lesz.

Skóciában 1 evőkanál sűrű tejszínt kevernek a kész kásába, én ezt kókusztejszínnel helyettesítem, finom krémes lesz tőle!

Sós feltéttel is fogyasztható - Angliában gyakran a reggeli babot (baked beans) keverik össze a zabkásával, és sült szalonnával (vagy véres hurkával) fogyasztják.




Köleskása, a finom hazai


A köles gluténmentes, kalóriaszegény és tápanyagban és rostban gazdag gabona, mely évekig táplálkozásunk alapja volt. Sokrétűen felhasználható, és mivel itthon is termesztik, az ökológiai lábnyomodat is csökkented a fogyasztásával! Kölest minden asztalra : )


Elkészítése:

Ha édes kását készítünk, s köles átöblítése után kétszeres mennyiségű vízben vagy tejben főzzük meg. Egy csipet sót, egy kis mézet és egy kiskanál fahéjat vagy vaníliát adjunk hozzá. Tálaljunk dióval, almával, barackkal, vagy lekvárral.

Ha sós kását készítünk, egy fej hagymát pároljunk meg, és azon főzzük az átmosott kölest, kétszeres mennyiségű vízben. Ez egy pergőbb, nem krémes kása lesz. Az elkészült köleskását szezonális zöldségekből készült salátával és friss zöldfűszerekkel összekeverve fenséges köretet kapunk! Nagyon illik hozzá a hónapos retek, a kápia paprika és a juhtúró is.

Biolin tipp:

Ha több vízzel/tejjel, kissé túlfőzzük a kását, a szemek szétnyílnak és összetapadnak. Így a kihűlés után szeletelhető, puliszka-szerű ételt kapunk! Erre az alapra pizzaként pakolhatunk feltétet, és megsüthetjük, vagy aszalt gyümölcsökkel, citromlével készítve finom édességet kapunk.




Hajdinakása, jellegzetes diós ízzel


A B vitaminokban és rostban gazdag hajdinát magas rutintartalma miatt őseink a hajdinát a magas vérnyomás kezelésére gyógynövényként használták. Leggyakrabban kását főztek belőle, de hurkába is töltötték, és levest is főztek belőle.

Finom földes íze miatt nagyszerű köret! Jellegzetes íze megosztó, vagy nagyon szeretik vagy ki nem állhatják.

Elkészítése:

Ha kását főzünk belőle, érdemes megpörkölni előtte, vagy előre pörkölt hajdinát vásárolni. Ettől kellemes diós íze lesz. A pörkölt hajdinát kétszeres vízben vagy tejben, a kedvenc édesítőnkkel együtt fedő alatt főzzük meg. Miután elfőtt a folyadék, a hajdinát fedő alatt hagyjuk még puhulni pár percig, majd a még meleg kásához keverjünk egy evőkanál vajat vagy magvajat (pl. mandulavajat). Aki eszik húst, zsírral is készítheti. Úgy finom, ha nem ragad össze.

Biolin tipp:

Édesen kókusszal, aszalt gyümölcsökkel, szilvával, szőlővel vagy körtével tálaljuk. Nagyon finom birsalma kompóttal is.

Ha sósan készítjük, pirítsuk meg kevés olajon egy fej vöröshagymával, és főzhetjük együtt céklával, sütőtökkel, gombával vagy spenótlevelekkel is.




Quinoakása


A quinoa kásához egy éjszakán (de legalább 1-2 órán) át áztatni kell a magvakat.

Elkészítése:

A magokat kétszeres mennyiségű vízben felforraljuk, hozzákeverünk egy reszelt almát és egy evőkanál lenmagot, vanília kivonattal, fahéjjal és kardamommal ízesítjük, és alacsony hőmérsékleten kb. 15 perc alatt puhára főzzük. Juharsziruppal vagy mézzel édesítjük. 

Biolin tipp:

A vízet fele részben mandulatejjel vagy egyéb tejjel is helyettesíthetjük.


Olvasd el a quinoáról szóló cikkünket itt!