Sokan érzik úgy, hogy a negyedik, ötödik X után már esélyük sincs a fogyásra, hiszen a korábban működő diéták ekkor már eredménytelennek tűnnek. Valóban igaz, hogy ebben a korban már csak a szigorú koplalással szabadulhatunk meg a feleslegtől?

Idővel kevesebb energiát igénylünk


Az anyagcserét befolyásoló legfontosabb tényezők: a kor, a nem, a táplálkozás, a fizikai aktivitás és az élvezeti cikkek. Ez utóbbi elsősorban a nikotint és a koffeint jelenti, amelyek valóban élénkítik bizonyos szinten az anyagcserét, mégsem alapozhatunk erre a csalóka – rengeteg hátránnyal járó – hatásukra, ha fogyni szeretnénk. A plusz kilók elleni harc kizárólag az egészséges életmódra épülhet, mivel csak így érhető el tartós, mellékhatásmentes, a szervezetre pozitívan ható fogyás.


Sajnos tény, hogy az idő múlásával az alapanyagcsere és az alapvető életfunkciók – például a szívműködés, a légzés és az idegi működés – biztosításához szükséges energiamennyiség folyamatosan csökken. Ez a belső folyamat külsőnkön is nyomon követhető: ha nem változtatunk étkezési- és testmozgási szokásainkon, szinte elkerülhetetlen lesz az „úszógumi” és egyéb zavaró zsírpárnák megjelenése.


Aki 50-60 évesen ugyanannyit eszik, mint 30 évesen, az minden bizonnyal hízni fog.


A megoldást azonban nem a tápanyag- és vitaminhiányt előidéző drasztikus fogyókúra jelenti, a legjobb fegyverünk idősebb korban is a rendszeres mozgás és a célirányos táplálkozás. Mit jelent ez a gyakorlatban?


Nem meghízni könnyebb, mint fogyni


A legtöbb kutatás a már túlsúlyos, vagy elhízott személyek problémájára fókuszál, vagyis az ő fogyási lehetőségeiket vizsgálja. A plusz kilókat azonban megelőzni mindig jóval egyszerűbb, mint a már kialakult súlyfelesleget ledolgozni.


A normál testsúly megtartásának feltételeit vizsgálva, a bostoni Harvard Medical School kutatói 13 éven át követtek 34 079, átlagosan 54 év körüli hölgyet. Az eredmények meglehetősen biztatóak voltak: kiderült, hogy a napi egy óra testmozgást végző, normál testsúly és BMI-értékekkel rendelkező hölgyek a kutatás végéig tartották eredeti testsúlyukat, ugyanakkor az ennél kevesebbet mozgó nőknél a vizsgálat végére súlyfelesleg jelentkezett.




Túlzások nélkül


Sokan nyilván megijednek a napi egy órás mozgás hallatán, és kizárólag megerőltető, kemény edzésekre gondolnak. Holott erről szó sincs, hiszen a bostoni vizsgálatban résztvevő hölgyek esetében a napi 60 perces mozgás nagy részét olyan hétköznapi tevékenységek tették ki, mint a séta, a kerékpározás, vagy az unokákkal való közös játék. Természetesen voltak, akik ennél intenzívebb mozgásformát választottak, például kocogtak, teniszeztek, csoportos órákra jártak. Nekik már napi 30 perc mozgás is elég volt ahhoz, hogy tartsák a súlyukat.


Megfelelő táplálkozás és rendszeres testmozgás mellett tehát, az évek múlásával sem kell tartanunk a zsírpárnák megjelenésétől. Aki már felszedett egy kis felesleget, annak sem kell elkeserednie, hiszen személyre szabott edzésprogrammal, illetve heti 3-4 jó hangulatú csoportos órával hatékonyan és egészségesen megszabadulhat a kilóktól.


A túlsúly leadásával pedig nemcsak szebbek és fittebbek lehetünk, de számos súlyos elváltozás – szív- és érrendszeri betegség, diabétesz – kialakulását is megelőzhetjük.


Lóránth Kata

aerobik szakvezető

Oxigén Wellness

Forrás: paramedica.hu